+27°

Katechizm Kościoła Katolickiego

o SAKRAMENCIE KAPŁAŃSTWA

196. Kim jest biskup?

Biskup jest tym, który otrzymał pełnię sakramentu świeceń, co włącza go do kolegium biskupów i czyni go widzialna głowa Kościoła lokalnego, który został mu powierzony. Biskupi, jako następcy apostołów i członkowie kolegium biskupów, dzielą odpowiedzialność apostolska i maja udział w misji całego Kościoła, któremu przewodzi papież, następca Św. Piotra. [101]

197. Kim są prezbiterzy?

Prezbiterzy to ci kapłani, którzy połączeni z biskupami w godności kapłańskiej, są im jednocześnie podlegli w sprawowaniu obowiązków pasterskich i wezwani do pełnienia funkcji ich roztropnych i mądrych współpracowników; zgromadzeni wokół biskupa stanowią „prezbiterium", które wraz z biskupem ponosi odpowiedzialność za cały Kościół lokalny- Prezbiterzy otrzymują z rąk biskupa odpowiedzialność za wspólnotę parafialną lub obowiązek pełnienia określonej funkcji w Kościele.

198. Kim są diakoni?

Diakoni są to osoby wyświęcone dla pełnienia różnych posług w Kościele; nie otrzymują święceń kapłańskich, a święcenia diakonatu, które otrzymują, upoważniają ich do spełniania ważnych posług w zakresie głoszenia Słowa Bożego, kultu Bożego, opieki pasterskiej, praktykowania miłosierdzia. Wszystkie te zadania winni spełniać podporządkowując się władzy pasterskiej swego biskupa.

199. W jaki sposób udzielany jest sakrament kapłaństwa?

Sakramentu kapłaństwa w jego trójstopniowej strukturze udziela biskup przez włożenie rak, a następnie uroczysta modlitwę, w której prosi Boga o laski Ducha Świętego dla wyświęconego. Święcenia wyciskają w kapłanie niezatarte piętno (charakter sakramentalny).

200. Kto może być wyświecony na kapłana?

Kościół udziela sakramentu kapłaństwa tylko osobom ochrzczonym płci męskiej, które uznano za odpowiednio przygotowane i zdolne do podjęcia służby kapłańskiej.

201. Jaki jest związek miedzy kapłaństwem i celibatem?

W Kościele łacińskim udziela się sakramentu kapłaństwa osobom zdecydowanym na dobrowolne przyjęcie celibatu, które publicznie wyrażą swa wolę zachowywania go w imię miłości Królestwa Bożego i służby ludziom.

Nasi klerycy

Zaprzyjaźnione strony
Gdańskie Seminarium Duchowne: http://www.gsd.gda.pl/gsd/- historia, życie seminaryjne, przyjaciele..

Czas ucieka, wieczność czeka...