+27°
+14°
Gdynia
Środa, 08

WCZORAJ I DZIŚ  AKCJI KATOLICKIEJ (58)

POLSCY BISKUPI O ZADANIACH AKCJI KATOLICKIEJ

Poprzez Akcję Katolicką chcemy nieustannie pogłębiać osobistą formację chrześcijańską, a także odpowiedzialność za Kościół, Naród i Państwo, i wreszcie przyczyniać się do moralnej odnowy Narodu przez walkę ze zniewoleniami, by przezwyciężyć skutki paraliżującego nas przez dziesiątki lat systemu ateistycznego zniewolenia (Abp Tadeusz Gocłowski).

Podstawowym celem Akcji Katolickiej jest praca apostolska i budowanie Kościoła. (...) Akcja Katolicka jest typowym przykładem tych organizacji katolickich, których formacja następuje poprzez działanie, akcje (Abp Józef Michalik).

W XX wieku nowym narzędziem ewangelizacji stała się Akcja Katolicka. (...) Są nas miliony, a bez zorganizowania jakby nas nie było. Jesteśmy bezsilni i bezradni. Garstka może nas okraść, okłamać zniszczyć, może zrobić wszystko. (...) Dopóki u władzy będą ludzie, którzy nie chcą respektować wymogów elementarnej uczciwości, dopóty nie będzie właściwej atmosfery do integracji społeczeństwa. Dla wszystkich, którzy „łowią ryby w mętnej wodzie” lepiej będzie, by nadal utrzymywał się obecny bałagan. (Bp Edward Frankowski).

Akcja Katolicka istnieje dla współpracy z hierarchią Kościoła, której zadaniem jest głoszenie zbawczego orędzia wszystkim ludziom. (Abp Stanisław Nowak).

Kościół posłany jest, by ewangelizować człowieka, posłany jest także, by ewangelizować cywilizację, kulturę. Akcja Katolicka będzie kuźnią świeckich ewangelizatorów kultury, rodziny, społeczności, gospodarki, polityki. (Bp Piotr Jarecki).

Na szczęście ludzie to zaczynają dostrzegać i zaczynają zapalać się do Akcji Katolickiej. Ludzie rozumieją, że Polska miałaby już katolicką telewizję, inaczej byłoby z prasą katolicką, sytuacją gospodarczą, nie byłoby tylu afer i kantów, gdyby społeczeństwo lepiej się znało, gdyby z każdej parafii wyłoniło najlepszych ludzi na swoich przedstawicieli, gdyby powstały odpowiednie struktury organizacyjne (Bp Edward Frankowski).

ŹRÓDŁO I SZCZYT AKCJI KOŚCIOŁA:
LITURGIA OFIARY EUCHARYSTYCZNEJ

Sobór Watykański II mówiąc: liturgia jest szczytem, do którego zmierza akcja Kościoła i źródłem, z którego wypływa cała jego moc, poucza, że inspiracją dla czynu katolickiego jest czyn zbawczy Chrystusa, zwłaszcza jednoczenie się z tym czynem w każdej Mszy św. Angażowanie się w wielbiącą Boga paschalną ofiarę Chrystusa jest, nie tyko celem-szczytem, ale i źródłem skuteczności działania Kościoła. Jest aktem duchowym, który przyobleka się w kształt codziennego życia chrześcijanina. Ofiara jest normą wszelkiego działania w Kościele.

Trzeba o tym pamiętać, kiedy wznawia swą działalność z wielką nadzieją Akcja Katolicka – która w Polsce już w okresie międzywojennym była bardzo rozwinięta i dojrzała.

Czas ucieka, wieczność czeka...